Výraz špekulovanie sa často používa v bežnej komunikácii v negatívnom význame. Hoci v skutočnosti je to jeden z bežných spôsobov, ako si vybudovať majetok.
Typickým príkladom budovania majetku špekulovaním je využitie pohybu cien na trhu, t.z. lacno nakúpiť, drahšie predať. Špekulant sa časom stane odborníkom, a týmto spôsobom vyprodukuje zisk. Špekulovanie si volia najmä ľudia, ktorí nechcú čakať, kým sa zrealizuje nejaký podnikateľský zámer, ktorý v horizonte rokov vyprodukuje zisk. Považujú to za príliš zdĺhavé a radšej si volia špekulovanie ako riskantnejší, ale potenciálne rýchlejší spôsob zarábania.
Na budovanie majetku špekulovaním treba mať potrebné know-how a skúsenosti. Existuje množstvo stratégií a nástrojov ako vyhodnocovať pohyby cien na trhu, a čo najpresnejšie sa snažiť predpovedať budúci vývoj cien. Aj tu, podobne ako pri podnikaní, je potrebné investovať peniaze, čas, energiu do nadobúdania znalostí a skúseností.
Nevýhodou špekulovania je veľká miera neistoty a rizika. Špekulant sa okrem svojich znalostí spolieha aj na šťastie, veľa riskuje, veľa zarába a veľa aj stráca. V špekuláciách existujú rôzne úrovne rizikovosti a nástroje, ako s rizikom pracovať. Mnoho bežných ľudí vie obchodovať na burze a medzi klasickým investovaním a špekulovaním sa drží v polohe, ktorá je mu z hľadiska rizikovosti najprirodzenejšia. Niekto sa bude držať bližšie ku konzervatívnejším dlhodobým investíciám a niekto bližšie k rizikovým rýchloobrátkovým špekuláciám.
Špekulovanie odporúčame len ako doplnok k iným spôsobom budovania majetku a len s takou sumou, ktorej strata nás príliš nebude bolieť. Ak špekulujeme na burze, dávajme si pozor na poplatky, ktoré dokážu pri častom obchodovaní, ktoré je pre špekulácie typické, významne znížiť výnosy.