Magazín o investovaní

Média

ako obchodovať na burze

S01: 05/48
Ako začať s obchodovaním na burze?

Zaujíma vás obchodovanie na burze, ale neviete, ako a kde začať? Dobrá správa je, že obchodníkom sa môže stať prakticky každý, teda aj vy. Spôsobov, ako sa môžete do obchodovania zapojiť, je niekoľko a sú medzi nimi veľké rozdiely.

Na začiatku je potrebné rozhodnúť sa, či chcete na burze investovať, alebo či máte ambíciu aktívne obchodovať, čiže tradovať. 

V prvom prípade investor nakúpi tituly, napríklad akcie a následne ich drží, väčšinou aj niekoľko rokov. Jeho cieľ je postupný nárast hodnoty investície, prípadne poberanie dividend, čiže pravidelných výnosov.

Aktívny obchodník na burze, takzvaný trader, využíva pohyby cien a jednotlivé tituly nakupuje a predáva v intervaloch niekoľkých sekúnd, minút, dní alebo mesiacov.

Ďalším kritériom pri rozhodovaní môžu byť dane, respektíve daňové úľavy. Tie sa týkajú tých investícií na burze, ktoré investor drží dlhšie ako rok. To môže byť oproti tradovaniu obrovská výhoda.  

Aktívne obchodovanie na burze je veľmi lákavé, pretože umožňuje vysoké zisky vo veľmi krátkom čase. Štatistiky však hovoria, že väčšina traderov, môže to byť v niektorých prípadoch až 83 percent, celosvetovo končí v stratách.  

O úspechu alebo neúspechu obchodovania rozhodujú najmä finančné a časové možnosti obchodníka, ako aj dostatočne silná psychika, disciplína a odolnosť voči stresu. Veľkú úlohu tiež zohráva odbornosť, skúsenosti a znalosť  trhu, ale aj ochota a schopnosť obchodníka akceptovať riziko. 

Výška zárobkov je prakticky neobmedzená, ale rovnako je to aj so stratou. Pri investovaní na burze, hlavne pri tradovaní, nielenže môžete prísť o celú investíciu, ale môžete prerobiť viac peňazí, ako ste do investovania vložili. Obchodovanie na burze sa niekedy končí aj osobnými tragédiami.   

To ale neznamená, že burze je potrebné sa vyhýbať. Burza nie je ani dobrá, ani zlá. Je to jednoducho nástroj, ktorý je potrebné vedieť ovládať. Na to je, ako pri každom umení, potrebný čas a tréning. Našťastie, dnes je už bežné vyskúšať si obchodovanie nanečisto, s virtuálnymi peniazmi, na takzvanom demo účte. Tam je možné trénovať a až potom prejsť na reálne obchodovanie. 

Ak sa len učíte, suma, s ktorou začnete s aktívnym obchodovaním, by nemala byť príliš vysoká.  No nesmie byť ani príliš nízka, aby ste mohli riziko rozložiť do viacerých titulov. Začať sa dá už s objemami okolo 400 – 600 eur. Na začiatok je optimálne investovať v jednotkách tisíc eur.

Ak vás láka obchodovanie na burze, ale nemáte dostatok času alebo si na to netrúfate, môžete poveriť profesionála, aby riadil vaše portfólio za vás. Zveríte mu svoje peniaze, spoločne sa dohodnete na stratégii obchodovania a jednotlivé nákupy a predaje už bude podľa svojho uváženia realizovať za vás odborník. Dôležité je mať na pamäti, že aj keď je šanca na úspech vyššia, ani v prípade odborníka nie je zaručené, že vaše peniaze neprerobí. 

Chcem sa podeliť

Facebook
Twitter
LinkedIn