Stanovenie hodnoty podniku je kľúčové pri rozhodovaní o investíciách, predaji, fúzii či žiadosti o úver. Akcioví investori, ktorí chcú investovať do spoločnosti kúpou jej akcií, sa často pýtajú, aká je hodnota firmy. Tento proces je obzvlášť zložitý pri mladých firmách, ktoré ešte nemajú stabilnú históriu. Na oceňovanie podnikov sa najčastejšie používajú tri hlavné metódy.
Trhová hodnota
Trhová hodnota sa určuje na základe cien podobných podnikov, ktoré boli predané alebo ponúknuté na predaj. Tento prístup vyžaduje dostatok údajov o predaji firiem, čo môže byť v praxi problém, najmä ak zmluvné strany nezverejnia sumu transakcie.
Majetkový prístup
Majetkový prístup vychádza z účtovnej hodnoty jednotlivých častí majetku podniku. Nevýhodou tejto metódy je, že nedostatočne zohľadňuje ekonomickú výkonnosť spoločnosti, a preto nemusí presne odzrkadľovať skutočnú hodnotu firmy.
Výnosová metóda
Najčastejšie používanou a najpresnejšou metódou je výnosová metóda, ktorá vychádza z predpokladu, že investor si s podnikom kupuje jeho budúce príjmy. Tento prístup vyčísľuje budúce cash-flow spoločnosti na niekoľko rokov dopredu. Odhad budúcich príjmov je však náročný a zahŕňa predpoveď tržieb, nákladov, a ďalších ukazovateľov ako EBIT (zisk pred úrokmi a daňami) a EBITDA (zisk pred úrokmi, daňami, odpismi a amortizáciou). Tieto ukazovatele lepšie reflektujú výkonnosť firmy ako samotný zisk.
Výpočet čistého Cash-Flow
Pre presné stanovenie hodnoty podniku je potrebné poznať aj kapitálové investície (CAPEX) a investície do obežného majetku (NWC). Po odpočítaní týchto položiek od cash-flow dostávame čistý cash-flow firmy (FCFF). Vývoj týchto ukazovateľov sa predpovedá do budúcnosti, a štandardne sa pracuje s časovým horizontom siedmich rokov.
Diskontované príjmy
Budúce príjmy je potrebné očistiť o infláciu, pretože hodnota peňazí v čase klesá. Očistené príjmy na ich súčasnú hodnotu sa nazývajú diskontované príjmy a sú kľúčové pre presné stanovenie hodnoty podniku.
Ak vás zaujíma, ako presne oceňovať firmy a aké ďalšie faktory zohľadniť pri stanovení ich hodnoty, nezmeškajte novú časť relácie Slovník investora.