Je neskoro chytať zajaca za chvost – hovorí známe príslovie. Takým zajacom je aj tohtoročná inflácia. Poraziť ju nie je možné. Dá sa však prekonať v dlhšom časovom horizonte a zajaca riadne chytiť za uši.
Inflácia si nevyberá
Tohtoročná inflácia je strašiakom tak pre bežných ľudí s úsporami v hodnote pár tisíc eur, ako aj pre investorov s desiatkami, či stovkami tisíc. Ujedá z hodnoty úspor bez rozdielu veku, pohlavia, či spoločenského statusu. Ľudia sa preto začali intenzívne zaujímať o zhodnotenie a investície.
Na prvý pohľad dobrá správa pre bankárov a správcov majetku. Pohľad bližšie však odhalí hlboké vrásky na ich čelách. Ľudia totiž prichádzajú s požiadavkou zarobiť na bezrizikovej investícii 14 percent. To je však pri nízkej miere rizika nemožné.
Aká je ponuka
Investičné nástroje s investičným horizontom tri a viac rokov zarábajú štandardne od 3 do 5 percent. Ide napríklad o korporátne dlhopisy slovenských firiem. Z analýzy Magazínu X vyplynulo, že dlhopisom s najvyšším výnosom na trhu je PROXPER od spoločnosti Proxenta.
PROXPER poskytuje fixný výnos 7,25 percenta ročne. Jeho dĺžka splatnosti je päť rokov. Investovať pritom možno už od sedem tisíc eur. „Našim zámerom bolo priniesť najlepšiu ponuku na trhu,“ objasňuje motiváciu Raymond Kopka, viceprezident predaja investičných produktov skupiny Proxenta.
Veľmi podobný výnos prinášajú aj akciové trhy. Americké akcie zarábajú v dlhodobom horizonte zhruba osem percent ročne. Ide však o priemerný výnos zložený z hojných aj chudobných rokov. Nevýživné obdobie pritom investori do akcií prežívajú práve teraz. Index S&P je od začiatku roka v mínuse o 20 percent. Nepísané investorské pravidlo pritom hovorí, že v ideálnom prípade by malo byť portfólio investora zložené tak z akcií, ako aj dlhopisov a to približne v pomere 60/40.
Dlhší časový horizont
Ako teda prekonať infláciu? Je naozaj pravda, že jedinou možnosťou je investovanie? Odborníci sa zhodujú, že áno. Je však treba sa na rast cien pozerať zo strednodobého hľadiska. „Inflácia viac ako desať percent je výnimočný jav, ktorý netrvá dlhodobo,“ vysvetľuje Raymond Kopka. Poukazuje pritom na dlhodobý priemer.
Od roku 2010 do konca minulého roka rástli ceny na Slovensku v priemere o 1,7 percenta. Ak by sme zohľadnili aj tento rok, ktorého celkové čísla zatiaľ nie sú známe, pri predpoklade 14 percentnej inflácie by priemerný rast cien dosiahol 2,7 percent ročne. To sú čísla, s ktorými si investori dokážu poraziť.
Pôvodný článok je dostupný tu.