Magazín o investovaní

Média

nový investor

S01: 40/48
Vysnívaná investícia neskúseného investora

Ktorý investor by sa nepotešil, keby mu niekto ponúkol investíciu, pri ktorej mu nehrozí žiadne riziko, spája sa s ňou nadpriemerne vysoký výnos, investované peniaze bude mať kedykoľvek k dispozícii, nemusí sa o nič starať, ba ani platiť žiadne poplatky. Je ale takáto investícia reálna? 

Skúsený investor na rozdiel od nováčika chápe, že takáto ideálna investícia neexistuje a že pri investovaní vždy platí pravidlo “niečo za niečo”. 

Ak sa pozrieme na tieto vysnívané atribúty podrobnejšie, zistíme, že ak sa s transakciou nespája vôbec žiadne riziko, nejde už o investovanie a nemôžeme teda očakávať výnos, ktorý by pokryl aspoň infláciu. Riziko pri investovaní vieme významne znížiť, napríklad jeho rozložením do viacerých produktov, ale nikdy neklesne úplne na nulu. 

Sen o extrémne vysokom výnose už pripravil o úspory mnoho ľudí. Áno, existujú spôsoby, ako sa peniaze dajú vysoko zhodnotiť, ale nič nie je zadarmo. Za nadpriemerný výnos sa zvyčajne platí vyšším rizikom a prípadne aj obmedzením likvidity. 

Rovnako by každý rád počul aj to, že môže mať investované peniaze kedykoľvek k dispozícii. Pravdou ale je, že každá investícia potrebuje svoj čas. Niektorá dlhší, niektorá kratší. Ak natrafíte na investíciu, ktorá má výbornú likviditu, čiže je možné kedykoľvek ju premeniť naspäť na peniaze, tak má buď nižší výnos, alebo s ňou bude spojené vyššie riziko. 

Samozrejme, je lákavé aj to, ak sa o investíciu nie je potrebné starať. Ale na zodpovedné investičné rozhodnutie je potrebné mať určité znalosti a skúsenosti, na získanie ktorých je potrebné vynaložiť určitú námahu a čas. Ak tento čas a námahu nechce vynaložiť investor osobne, môže využiť služby odborníka. A toho si klient vždy platí, či už priamo, alebo nepriamo.  

Rovnako by bolo veľmi príjemné môcť si všetok zisk z investície nechať len pre seba. K väčšine investičných príležitostí sa však človek dostane sprostredkovane. S poradenstvom, s nákupom aktíva, jeho správou, úschovou a inými službami sa bežne spájajú poplatky. Ak existuje v transakcii prostredník, ktorý tvrdí, že pracuje bez poplatkov, treba zbystriť pozornosť a zaujímať sa o to, z čoho je potom platený. Keď sa na vec  pozrieme pozornejšie, zistíme, že niekde sa ten náklad vždy premietne, aj keď v inej podobe.  

Investori jednoducho musia pochopiť, že pri investovaní nemôžu mať všetko, že za vysoký výnos sa platí vyšším rizikom a nižšou likviditou a za odborné služby, znalosti a skúsenosti sprostredkovateľa musia platiť poplatky . Mali by si tiež zapamätať, že ak im raz bude niekto ponúkať všetkých týchto päť výhod súčasne, tak ich pravdepodobne zavádza.

Chcem sa podeliť

Facebook
Twitter
LinkedIn