Magazín o investovaní

Média

zhodnotenie úspor

Roman Borčin
Ďakujem bankám, že nám posielajú klientov

On je prvý, komu zazvoní telefón, keď chce “obyčajný smrteľník” zhodnotiť svoje úspory. On je prvý, koho kontaktuje ostrieľaný investor, keď chce zveľadiť svoj majetok. Z pozície Senior Investment Brokera dokáže Roman Borčin naozaj fundovane poradiť každému klientovi a Proxente tak robí dobré meno už desať rokov.

O tom, ako hlboko do vrecka majú dnes Slováci, viete svoje. Prezraďte, je to s nami až také zlé?

Pred dvanástimi rokmi, keď som túto prácu začal robiť, som si tiež myslel, že ľudia peniaze nemajú. Ale opak je pravdou. Nielenže ich majú, ale majú ich aj veľa. Mnohí sa obávajú otvorene priznať, že sú bohatí, pretože majú osobnú alebo sprostredkovanú negatívnu skúsenosť s podvodnými finančnými spoločnosťami, ktoré zneužili prostriedky investorov. Ale keď ich presvedčíte o svojej spoľahlivosti a čestných úmysloch, získate si ich dôveru a oni vám svoje peniaze radi zveria, aby ste ich zhodnotili.

Slováci teda ešte stále viac dôverujú bankám ako finančným spoločnostiam?

Áno. Slováci sú jedným z najkonzervatívnejších investorov a stále sú veľmi opatrní. Svedčí o tom výrazne vyšší objem peňazí uložený na termínovaných účtoch v bankách, aj keď za ne získajú minimálny percentuálny výnos.

Do akých produktov sú Slováci ochotní investovať?

V Proxente investujú do našich projektov, čo je veľká výhoda. Klienti si tak nemusia zisťovať identitu tretej strany ani zacielenie investície. Oceňujú aj fakt, že nejde o fiktívne investície, ako je napríklad obchodovanie s komoditami alebo s forexom. Podľa toho, ako stavebné práce na našich developerských projektoch postupujú, sa investori môžu na vlastné oči presvedčiť, do čoho investovali, ba dokonca si svoju investíciu aj ohmatať.

Čo znamená, že môžu investovať do vašich projektov?

Buď môžu priamo vstúpiť do akcionárskej štruktúry jedného zvoleného projektu, čiže ako protihodnotu za svoju investíciu získajú podiel na zisku alebo svoje peniaze môžu vložiť do celého portfólia Proxenty. Keďže realizujeme viacero projektov, riziko sa tým pádom minimalizuje, ale aj výnosy sú nižšie. Naopak, v prvom prípade majú vyššie riziko aj výnosy. Závisí od nastavenia klienta, ktorý variant mu vyhovuje viac.

Zahrajme si takú hru. Vy ste vy a ja som potenciálny investor. Čím ma presvedčíte, aby som svoje peniaze zhodnotil v Proxente?

V prvom rade sme na trhu desať rokov a za ten čas sme klientom sprostredkovali investície do partnerských projektov v hodnote 60 miliónov eur. Aktuálne zhodnocujeme finančné prostriedky našich klientov v trhovej hodnote cca 200 miliónov eur. Poukázal by som tiež na skutočnosť, že v oblasti nehnuteľností pôsobíme v dvoch najžiadanejších lokalitách Slovenska – v Bratislave a v Nitre, kde sa špecializujeme na centrá miest. Z toho vyplýva, že z pohľadu investícií sa riziká minimalizujú. Navyše v Proxente máme ku každému klientovi individuálny prístup, čo naši investori veľmi oceňujú.

Kedysi si ľudia schovávali peniaze do ponožky alebo zašívali do matraca. Robia to aj dnes?

Žiaľ, áno. Veľakrát sa ma klienti pýtajú, či mi môžu peniaze priniesť priamo do kancelárie. Musím im vysvetliť, že my robíme transparentne a každá transakcia sa prevádza výlučne bankovým prevodom. Našťastie, takýchto klientov je už zanedbateľné percento. A tí ostatní, ktorí majú úspory uložené v bankách, sú mnohokrát rozčarovaní, keď zistia, aké úbohé výnosy majú z bežných bankových účtov. Prirodzene potom hľadajú iné možnosti, ako zhodnotiť svoje peniaze a prichádzajú k nám. Za to patrí bankám moje veľké ďakujem.

V Proxente ste od jej založenia, čiže desať rokov. Ako ste sa do firmy dostali?

S Palom Kožíkom a niekoľkými ďalšími kolegami sme sa poznali ešte z predchádzajúceho pracoviska. Keď Palo prišiel s víziou, že založí vlastnú spoločnosť, neváhal som ani sekundu. V minulosti som robil akciové trhy, tu sa venujem nehnuteľnostiam a zistil som, že ma to nielenže viac baví, ale že ide o komoditu, ktorou dokážem osloviť viac klientov.

Viditeľne vás práca baví a doslova ňou žijete. Dokážete niekedy aj vypnúť a myslieť na niečo iné?

Ťažko. Aj keď prácu stále nosím v hlave, nenarúša to môj súkromný život. A to je pre mňa dôležité. Mám krásnu partnerku, ktorá je dokonalou mamou pre naše dve deti a keď sú spokojní oni, som úplne šťastný aj ja. Tráviť voľný čas s rodinou je pre mňa najlepší relax. Možno to znie ako fráza, ale inak to povedať neviem. Prísť z práce domov a nájsť tam spokojnú rodinu, kto by si želal viac?

Majiteľ spoločnosti Proxenta sa rád púšťa do odvážnych projektov. Ako vnímate jeho kroky z pohľadu Senior Investment Brokera?

Je to veľký vizionár. Keď má jasný cieľ, ide za ním a to je dobre. Občas sa nebojí urobiť nepredvídaný manéver, možno trochu aj riskovať. Ale to k tomuto biznisu, jednoducho, patrí. On je, skrátka, iný. Vidí príležitosti tam, kde iní o nich ani nesnívajú. Taký je aj projekt Kuba, kde zakrátko spustí fabriku na výrobu sušienok a cukroviniek. O tomto pláne hovoril ešte v časoch, keď sme sa zoznámili. A on svoje sny mení na skutočnosť.

A aký je šéf?

Férový, priamy a otvorený. Z môjho pohľadu šéf, aký by mal byť. Poznáme sa už roky, preto ma už asi nič neprekvapí. Sú nám jasné naše plusy aj mínusy, očakávania aj hranice. Akceptujeme sa takí, akí sme. Spolu tvoríme, spolu rastieme. Vyhovuje mi aj po ľudskej stránke. Keby to tak nebolo, už by som v Proxente nepracoval.

Chcem sa podeliť

Facebook
Twitter
LinkedIn