Slováci začínajú viac investovať. Záujem majú napríklad o dlhopisy. Aký bol nárast za prvý polrok 2023?
Inflácia atakuje úspory Slovákov už viac ako rok. Analytici odhadujú, že za tento rok dosiahne úroveň cez 10 %. Aj napriek tomu si držíme na účtoch približne 41,8 mld. eur a tie sa nám zúročujú len minimálne alebo vôbec. V otázkach investovania sme ako národ konzervatívny. Aj napriek tomuto nelichotivému stavu môžeme pomaly, ale isto cítiť jemné zmeny. Po dlhom čase prestal objem úspor v bankách rásť a vklady domácností dokonca medziročne o niečo poklesli. Sú nižšie o 500 miliónov eur. Z bežných účtov aspoň časť financií preklápajú Slováci na termínované vklady, kde je priemerná úroková sadzba 1,4 % ročne.
Postupné vzdelávanie, ako aj tlak inflácie na naše správanie prispievajú k tomu, že časť ľudí vyberá svoje peniaze z bánk a presúva ich do investícií. Ide najmä o bonitnejších klientov týchto finančných inštitúcií. Bankové vklady teda klesajú u domácností s najvyšším objemom úspor. Túto informáciu potvrdzuje aj záujem o korporátne dlhopisy. V roku 2020 sa na Slovensku predali zaknihované korporátne a bankové dlhopisy v hodnote 2,5 mld. eur. V roku 2022 dosiahli dlhopisy túto hodnotu už za prvých šesť mesiacov roka. A tento rok sa ku koncu prvého polroka predali podnikové a bankové dlhopisy v hodnote až 4,4 mld. eur. To je výrazný nárast. Rastúci záujem zo strany investorov cítime aj my v Proxente.
Čo si nechať na účte a čo investovať?
Každý, kto má peniaze na osobnom účte, by si mal uvedomiť, že bude prerábať. Bankové účty nie sú jednoducho stavané na to, aby prekonávali infláciu. Mali by preto na nich byť len peniaze na pokrytie mesačných nákladov a slúžiace ako hotovostná rezerva.
Pri investíciách sa výnos líši podľa miery podstúpeného rizika. Dlhopisy napríklad môžu dosiahnuť aj osem percent ročne. Akcie dokážu zarobiť ešte viac. Treba však dodať, že s investovaním sa viaže riziko. Pri investičnom rozhodnutí sa preto treba poradiť s odborníkom. Ten dokáže investorovi vhodne nastaviť a vyskladať investičné riziko – aby nepodstupoval príliš veľké riziká, ale ani aby jeho peniaze, vzhľadom na infláciu, nestrácali na hodnote.
Viac sa dozviete v rozhovore s Martinom Kubalíkom, finančným riaditeľom spoločnosti Proxenta.