Magazín o investovaní

Média

Rozhovor
Z vyštudovanej ekonómky tatérka celebrít

Doma aj v zahraničí je dlhodobo oceňovaná odbornou verejnosťou a obdivovaná fanúšikmi umeleckého tetovania. Ivana Belaková AKA Ivana Tattoo Art je Slovenka, ktorá pobláznila svojím umením nielen obyčajných ľudí, ale aj hviezdy medzinárodného rangu, akými sú Chris Brown či Rita Ora. Jej tetovania sú uznané ako súčasné moderné umenie a práve ich vydala ako NFT diela. Pre niekoho kontroverzná, no najmä veľmi otvorená a vždy pozitívna žena úspešne búra stereotypy nielen o tetovaní, ale aj o tom, že hranice by nám nemalo určovať naše pohlavie, ale len my sami.

Po dvoch rokoch ste prišli domov na Slovensko. Prekvapilo vás niečo?
Úprimne? Po tom, čo som precestovala takmer celý svet, ma už nič neprekvapí. Ale s radosťou môžem povedať, že keď som sa po viac ako dvadsiatich rokoch vrátila na Slovensko, veľmi príjemne ma potešila mladšia generácia. Srší z nich túžba uspieť a to sa mi páči.

Ste svetoznáma tatérka. Ako ste sa k tomu dostali? Máte predsa vyštudovanú ekonomiku.
Aj keď som bola dobrá žiačka, ekonomická škola ma vôbec nebavila. Bola som umelec samouk. Odmalička som si kreslila na papier, potom som prešla na graffity, ktorými boli vyzdobené Kostolné aj Vadovce. Keď som sa presťahovala do Trenčína, začala som tetovať. Vždy som vedela, že budem umelkyňou. Verím, že tie správne veci prídu k vám, ak si to v hlave dobre nastavíte. Tetovanie si našlo cestu ku mne samé. 🙂

Čo presne tým máte na mysli?
Vyšlo to od mojej kamarátky, ktorá sa ma opýtala, či nechcem tetovať. Vedela, že kreslím. Tak som jej povedala, aby mi dala strojček a ja do toho pôjdem. Od prvej chvíle, čo som priložila strojček na kožu, som vedela, že toto chcem robiť navždy.

Na kom ste sa učili tetovať?
Rovno na bratovi. 😀 Vtedy bolo tetovanie na Slovensku ešte v plienkach. Ľudí lákalo a boli ochotní to vyskúšať. Moje prvé tetovanie už vlastne nie je, lebo sme vtedy ešte nevedeli, ako sa o čerstvé tetovanie správne starať. Takže sa pigment v koži neudržal. Pôvodné tetovanie má brat už pretetované a jeho „opravené“ tetovanie by už stálo celý majetok. Dnes je tá práca úplne iná. Technológie pokročili, kvalita strojčekov aj farieb je neuveriteľná. Rovnako tak aj metódy na ošetrovanie tetovanej kože. Pre človeka je to úplne iné prežívanie a aj vďaka tomu môžem priamo na tele vytvárať umelecké diela.

Čo bolo pre vás hlavným impulzom zbaliť sa a odísť zo Slovenska?
Vždy som mala veľké plány a snívala som o tom, že raz sa stanem svetoznámou umelkyňou. Slovensko mi bolo malé. Preto som sa hneď, ako sa dalo, presťahovala do Sydney, kde som žila a tetovala niekoľko rokov. 

Prečo práve Sydney? Mali ste tam zázemie?
Kdeže! Prišla som sama, vo vrecku som mala 600 dolárov a prísľub od známeho, že uňho môžem prespať. Spávala som na zemi tri mesiace. Ale ja robím to, v čo verím. V tomto som tvrdohlavá. Netreba sa báť ísť za svojím snom aj za cenu, že budeme začínať od nuly. Verím svojim inštinktom a keď som vystúpila na letisku a prvýkrát sa nadýchla, cítila som vo vzduchu, že je to ono.

Nesklamal vás inštinkt?
Nie. Možno to bolo aj tým, že som bola mladá a naivná a veci som vnímala inak. Ale bola som veľmi odhodlaná a nemienila som sa vzdať. Vytvorila som si zázemie a neskôr začala cestovať po celom svete. Cestovať a tetovať. To robím dodnes.

Čím vás láka cestovanie? Cestujete veľa?
Milujem cestovanie a prešla som toho naozaj mnoho – od Európy, Ázie cez Južnú Ameriku a  Spojené štáty… Všade, kam som prišla, som aj tetovala. Stretávala som sa s miestnymi tatérmi, takže som mala možnosť vidieť a vyskúšať si rôzne postupy, štýly, techniky. Každá skúsenosť ma naučila niečo nové a posunula ma bližšie k mojim snom.

Nakoniec ste skončili v USA.
Los Angeles a Hollywood boli pre mňa vždy „dream place“. Odmala som si predstavovala, že tam budem žiť. V roku 2011 som sa presťahovala na Long Beach v Kalifornii a založila som si vlastné štúdio IVANA TATTOO ART. Som tam už niekoľko rokov a vlastním aj nehnuteľnosť.

Ale nevenujete sa len tetovaniu.
Tetovanie je stále mojou najväčšou vášňou, ale prirodzene ma láka rozvíjať sa aj iným smerom. Cítim, že mám čo povedať. Mám vlastnú značku oblečenia LUXURY TATTOO BRAND s názvom ITA LOS ANGELES. Natáčam vlogy, koučujem, píšem knihy pre deti… Moje aktivity sú rôznorodé a pestré, presne tak, ako môj život a ja sama.

 

Máte unikátny rukopis. Vyzerá viac ako maľba než ako tetovanie. Čo na to hovoria ľudia?
Ľudí priťahuje jedinečnosť. Moje tetovania sú vždy šité klientovi na mieru. Každý človek vysiela unikátnu energiu, niekto je viac uletený, niekto viac konzervatívny. A ja tomu to tetovanie prispôsobujem. Ľudia milujú moje farebné tetovania a abstraktné tvary. Ja viac uprednostňujem jednofarebné. Moje tetovania už nie sú „len“ tetovania, sú to zberateľské jedinečné kúsky súčasného výtvarného umenia, za ktoré sú klienti ochotní zaplatiť nemalé peniaze. 

Ako reaguje umelecká a odborná obec?
Som jediná žena na svete, ktorá môže povedať, že jej tetovanie je oficiálne uznané ako súčasné výtvarné umenie v Macro Museo v Ríme. Získala som množstvo prestížnych ocenení v rôznych tatérskych štýloch v Európe, Spojených štátoch, na Taiwane či Novom Zélande. Na medzinárodnej súťaži v Paríži som vyhrala prvú cenu vo všetkých kategóriách. V Šanghaji a Kalifornii som dokonca mala výstavu ITA limitovaných ilustrácií. Medzinárodné odborné ocenenia ma katapultovali do úplne nového sveta. Teraz tetujem veľa celebrít, ako sú Chris Brown, Quavo, Rita Ora či môj osobný priateľ Lil´ Wayne.

Takže máte dar „od Boha“?
Ale kdeže. Je to 15 % talentu a ostatné je všetko vydreté. Ale u mňa je to o nastavení. Čo chcem, to dosiahnem.

Čo sa skrýva pod všetkou drinou a odriekaním, ktoré vám priniesli úspech?
Presadiť sa v tomto biznise vôbec nie je ľahké. Vybudovať značku, ktorá je etablovaná, ma stálo množstvo energie a odriekania si. Väčšine ľudí ani nenapadne, že je to veľmi psychicky náročné povolanie. Každý klient prežíva proces tetovania inak. Niektorí sú výbušní, iní veľmi citliví, majú rôzne očakávania a ja si musím nájsť cestu ku každému z nich. Tatér má s klientom veľmi úzke prepojenie a často sa so mnou delia o pocity a myšlienky, ktoré sú pre ostatných tajomstvom. Tetovanie nie je otázka pár minút, mnoho tých, ktorých tetujem, sa ku mne priebežne vracajú, takže máme spolu vlastne taký intímny vzťah.

Máte veľa objednávok?
Je toho toľko, že aktuálne nových klientov takmer ani neberiem. Zároveň mám rozbehnuté nové projekty, ktorým sa chcem venovať. Aj keď tetovanie je pre mňa stále tou najväčšou vášňou.

S úspechom prichádza aj finančná sloboda. Platí to aj pre vás?
Mám to šťastie, že to, čo ma baví najviac, mi prináša aj dostatok peňazí na to, aby som mohla žiť svoj sen. Veľa cestujem, môžem sa venovať sebarozvoju, riešiť vlastné projekty, natáčať vlogy. Takže čo sa týka peňazí, viem si dopriať všetko, čo chcem.

Myslíte aj na zadné vrátka?
Jasné. V tomto som mala jasno už od začiatku, nemíňala som všetko hlava nehlava. Finančné zabezpečenie som začala riešiť hneď, ako sa mi začalo aspoň trochu dariť a na účte začali pribúdať peniaze. S nimi začala rásť aj chuť viac investovať.

Čo bola vaša prvá skutočná investícia? Pamätáte si na to ešte?
Jasne, že áno. Kúpila som apartmán.

Čo v rámci investovania preferujete?
Vlastním Ethereum a ULX coiny spolu s niekoľkými ďalšími kryptomenami. 

Takže ste typ investora, ktorý ide do rizika?
Mám rada diverzifikáciu. Riziko si treba vedieť rozložiť. Okrem kryptomien rada investujem do nehnuteľností a luxusných áut. Vlastním nehnuteľnosti v LA a v Európe a momentálne zvažujem Dubaj. Tam si moje umelecké oči nechávam popásť a zvažujem niekoľko zaujímavých príležitostí.

Máte v rámci investovania nejaký systém, alebo sa riadite viac pocitovo?
Všetko je o našom nastavení. Riadim sa zákonom príťažlivosti. Osobne si myslím, že to, čo si myslíme a na čo sa naladíme, to si k sebe pritiahneme. Verím, že ak tvrdo pracujete, máte plán a vizualizujete si svoj ideálny život, vesmír nemá inú možnosť, ako vás ním požehnať. Som presvedčená, že sa musíte zbaviť strachu z peňazí. Jediná vec, ktorú nájdete všade na svete, je strach z peňazí. Musíte si uvedomiť, že peniaze sú energia ako všetko, čo existuje. Musíte mať dobrý vzťah k peniazom, aby ste sa ich nebáli zarobiť, ale aj investovať. 

To znie trochu neortodoxne. Čiže svoju osobnú filozofiu prenášate aj do spravovania svojich financií?
Celý môj život žijem s vedomím, že mám to, čo si naprojektujem a aj vďaka tvrdej práci dosiahnem. V konečnom dôsledku verím, že sa musíme deliť s tými, ktorí to potrebujú. A je jedno, či ide o váš čas, pozornosť, energiu alebo peniaze. To dobré, čo som dostala, posúvam ďalej. Najmä prostredníctvom svojho YouTube kanála, kde sa snažím vo svojich vlogoch odovzdávať všetky vedomosti, ktoré som v živote nadobudla. Aby mali ostatní nástroje a know how, ktoré som ja nemala. Nie som len priekopníčkou, ktorá hľadá nové cesty a ukazuje mladým rôzne možnosti. Vedome im dávam nástroje, aby zostali zdraví a motivovaní, mentálne, duchovne aj fyzicky.

Je teda investovanie spôsob, ako sa finančne zabezpečiť?
Rozhodne áno. Chcela by som ľudí povzbudiť, aby sa viac usilovali a aktívne riešili zdroje pasívneho príjmu. Keby mi to niekto povedal a vysvetlil, keď som bola mladšia, bola by som na tom finančne ešte omnoho lepšie. Ja som sa musela učiť na svojich chybách a prísť na to sama. Investovanie má mnoho podôb, treba si vyskúšať rôzne spôsoby a nájsť si to, čo pre vás funguje najlepšie. Aj keby to mali byť len malé čiastky, ktoré zarobíte. Nakoniec sa všetko spočíta a sú to peniaze navyše, ktoré by ste inak nemali. 

Kalendár máte nabitý na prasknutie. Čo vás čaká v najbližších mesiacoch?
Veľmi sa teším na svoje svetové turné NFT. Budem prvou ženou, ktorej tetovanie ovládne metaverzum. S mojou partnerkou Veronicou vydávame tri detské knihy o prejavoch, meditácii a vizualizácii. A popri tom pracujem na svojom dokumente a reality show. Takže to bude opäť riadna jazda.

Kde by vás mohli fanúšikovia stretnúť?
Milujem svoj život. So mnou nikdy neviete, kam ma vietor zaveje. Ktovie, kde na mňa narazíte. Možno pri plavbe po rieke v Amazónii alebo zababušenú na tracku v Antarktíde.

Uvidíme vás opäť čoskoro aj u nás?
Vrátim sa, lebo ľudia na Slovensku ma potrebujú.

Ivana Belaková
Viac o Ivane nájdete na IG, FB či YouTube 

Publikované knihy:
• Narcissistic Rockstar
• Just Love Tattoos & Sushi

Ivana Tatto Art – čo ste o nej netušili:
• pochádza z malej slovenskej dedinky Kostolné na  Myjave
• miluje morské plody
• jedno tetovanie robí 7 až 12 hodín, podľa zložitosti
• má rada svetlé farby
• tetovanie na ženách sa jej nepáči

 

 

Chcem sa podeliť

Facebook
Twitter
LinkedIn