Magazín o investovaní

Média

predajný tím

Július Farkaš
Na náš tím sme hrdí a ponúkame šancu stať sa jeho súčasťou

Sales Manager Július Farkaš je v Proxente od začiatku. Prešiel si s firmou časy, keď začínala s projektom za dvestotisíc eur. O to viac je hrdý a váži si súčasnosť, keď sa investičná skupina Proxenta so svojimi projektami dostala na hodnotu 280 miliónov eur. Pýtali sme sa ho nielen to, ako funguje tím maklérov v Proxente, ale i to, ako po náročnej práci oddychuje.  

V Proxente ste už viac ako jedenásť rokov. Spomeniete si ešte na svoje začiatky? 

Už skôr som robil pre Paľa Kožíka a v Proxente som prakticky od začiatku. Od novembra 2012 sme začali nanovo budovať predajný tím. Podarilo sa nám ho vybudovať počas troch – štyroch mesiacov a väčšina tých, ktorých sme vtedy vybrali, pracuje v Proxente do dnešného dňa. Čiže náš maklérsky tím, ktorý má desať ľudí, je stabilný a v podstate sme už sedem rokov nerobili nábor. Maklérsky tím má na starosti celý servis okolo klientov – starostlivosť o nich a predaj cenných papierov Proxenty.  

Čím si vysvetľujete stabilitu vášho tímu, ktorá je netradičná v týchto časoch, keď je na trhu veľká fluktuácia? 

Áno, naše odvetvie je v tomto veľmi špecifické. Podarilo sa nám tím zastabilizovať vďaka dobrým pracovným vzťahom. Je to výsledok osobného prístupu k ľuďom. Sme malý kolektív a vieme si pomôcť, keď príde kríza. Keď s tým má niekto chuť “praštiť”, tak kolektív zasiahne. Práve silný kolektív nás dokázal udržať pohromade. Sme na to hrdí.

A čo ešte pomáha okrem kolektívu?  

Určite pomáha aj to, že vidíme, ako Proxenta rastie a s ňou rastú naši klienti. Sme s nimi v úzkom kontakte, chodíme k nim domov, poznáme ich vnúčatá a berú nás ako rodinných príslušníkov. To je rovnako jedna z vecí, ktoré nás držia v Proxente. Nevieme si predstaviť, že by sme opustili desiatky ľudí, s ktorými máme dlhodobý vzťah.  

Pracovná kríza nepozná výnimky. Prežili ste si ju aj vy?

Ja osobne nie (smiech). Neviem úplne, čím to je. Ale zrejme tým, že ma táto práca veľmi baví. Som hrdý, keď sa pozriem späť a vidím, čo sme vybudovali. Viem, kde sme začínali pred jedenástimi rokmi a kde sme teraz. A to ma napĺňa spokojnosťou.  

A ako riešite, keď má krízu niekto z vášho maklérskeho tímu? 

Najdôležitejšie je človeka v krízovej chvíli podporiť a podať mu pomocnú ruku. Keď treba, poslať ho na krátku dovolenku, aby si vyčistil hlavu. Potom si sadneme a hľadáme spôsob, ako vieme jeho problém vyriešiť. Zjavne to funguje, keďže je náš tím už sedem rokov stabilný.    

Za tie roky v Proxente sa určite zmenila vaša práca a jej náplň.

Áno. Na začiatku sme museli bojovať o dôveru klientov. Komunikovali sme, kto sme a čo sme. Nárast klientov bol síce pomalý, ale postupne rástli sumy, ktoré investovali. Teraz, keď príde nový klient, tak už nemusíme vysvetľovať, čo sme za firmu. Máme projekty za 280 miliónov eur a k tomu reprezentatívne sídlo v centre Bratislavy. A najmä, nikdy sme nemali a ani v súčasnosti nemáme žiadne problémy s vyplácaním výnosov. Už to nie je o primárnej dôvere alebo naviazaní vzťahu medzi maklérom a klientom.  

Aké kvality má mať úspešný maklér? 

Základom je mať chuť pracovať. Táto práca je vďačná v tom, že to, čo do nej investujete, vám časom vráti. Ale nie hneď. Nie je to o tom, že rýľujete záhradu a za sebou vidíte výsledok. Tu môžete aj tri mesiace naplno makať a výsledok nevidíte. Ale časom to príde. Čiže najdôležitejšia je vytrvalosť a treba mať cieľ. Nie je to klasická práca, kde sa zamestnáte a máte trvalý príjem. Medzi maklérmi sa hovorí, že táto práca je taká, že zarábate toľko, koľko chcete. A preto je dôležitá dravosť, ale tiež ochota vzdelávať sa a počúvať ľudí, ktorí v tomto biznise už niečo dosiahli.  

A aká vlastnosť je nevhodná? 

Zlý maklér je ten, ktorý má svoju hlavu a myslí si, že toto fungovať nemôže. My ale máme systém, ktorý sme vymysleli, je odskúšaný a funguje už desať rokov. Čiže netreba sa snažiť vymýšľať niečo nové. Ak by niečo také “zázračné” existovalo, tak už by to na trhu dávno bolo.  

Existuje šanca dostať sa do vášho tímu? 

Áno. Prvýkrát po siedmich rokoch ideme rozširovať predajný tím. Aktuálne máme desať ľudí a chceme náš tím zdvojnásobiť. Takže desať nových ľudí dostane šancu s nami pracovať. Zaučíme ich, ukážeme im, ako to funguje a budú môcť pracovať vo firme, ktorá sa z nuly vypracovala na 280 miliónov eur. 

Je to práca vhodná aj pre úplného začiatočníka? 

To je ideálne. Najlepšie je, ak k nám príde niekto, kto to nerobil a nechá si vysvetliť a poradiť, čo funguje. Táto práca je do značnej miery o tom, že človek má jasnú víziu, čo chce dosiahnuť a vie sa predať.  

Koľko času potrebuje nováčik, aby sa z neho stal samostatný maklér? 

Po šiestich mesiacoch už je jasné, či má človek na túto prácu potenciál. Po dvanástich mesiacoch je maklér už samostatný a vie naplno fungovať s vlastnými klientami. Na začiatku príde nový zamestnanec plný nadšenia, má veľké plány a postupne zistí, že táto práca je veľmi náročná. A práve náročnosť selektuje ľudí, ktorí sú schopní vydržať. V tomto období je kľúčová vytrvalosť. Zo začiatku je dôležité, aby nový maklér cítil podporu a aby ho niekto posúval dopredu. Bez podpory to nedá nikto. 

Je to práca na osem či dvanásť hodín denne?

Zo začiatku je to práca na 24 hodín denne. V kancelárii sa učíš nové veci. Po ceste domov si prehrávaš rozhovory a rozmýšľaš nad tým, čo ťa čaká. Plánuješ si stretnutia, ktoré budeš mať na druhý deň. Čiže na začiatku stráviš desať – dvanásť hodín denne v kancelárii. Teda, ak chceš byť úspešný maklér. 

Aké benefity ponúka Proxenta svojim maklérom?  

Proxenta vytvára maklérom super zázemie, majú špičkové kancelárske priestory v centre Bratislavy a všetko, čo potrebujú na prácu – materiály, mobily, telefóny, firemné vozidlo… Ale najväčší benefit je to, ako tu mladý človek za pár rokov vyrastie. Získa pocit istoty, sebavedomie, vedomosti, predajné zručnosti, schopnosť baviť sa uvoľnene a rovnocenne s úspešnými ľuďmi. A kamarátstva na dlhé roky. Je obklopený ľuďmi, ktorí sú vo svojom odbore špičkoví a sú naladení tak, že nič nie je problém a všetky prekážky sa dajú prekonať. To človeka formuje správnym smerom a zíde sa mu to aj v iných sférach života. Je dobré otočiť sa a vidieť za sebou, čo človek dokázal a vybudoval.   

Váš najobľúbenejší projekt Proxenty? 

Osobne sa mi najviac páči Tabáň v Nitre. Podľa mňa to je náš najkrajší projekt na Slovensku. A  keď to hodnotím celkovo, tak určite náš kubánsky projekt. 

Po náročnom dni v práci určite potrebujete relax. Aký je váš dokonalý odpočinok?

Mám dve malé deti. Ročného syna a štvorročnú dcéru. Keď skončím v práci, idem za nimi a začína sa kolobeh radostí a starostí. A tiež relaxujem v záhrade a pri kosení. Čas strávený s rodinou je ten, keď dokážem úplne vypnúť – okrem času s deťmi napríklad aj pri dlhých rozhovoroch s manželkou. A potom taká chlapská klasika pustiť si v televízore šport alebo dobrý seriál či horor.  

Chcem sa podeliť

Facebook
Twitter
LinkedIn