Magazín o investovaní

Média

Anketa
Ako investujú známe Slovenky?

Deväť inšpiratívnych Sloveniek z oblasti biznisu, módy či športu sa s nami podelilo o svoje začiatky aj zaujímavosti z vlastného investorského života. Ich odkaz je jednoznačný. Investovania sa nemusíte báť. Ten najdôležitejší krok je začať.

Prieskumy ukazujú, že ženy ako investorky, hoci sú konzervatívnejšie, sú častokrát úspešnejšie ako muži. Úspech im pomáha dosiahnuť ich trpezlivosť, čo je pri dlhodobom investovaní základ. Aby sa vedeli správne rozhodnúť, vždy si najskôr o ponuke zistia dostatok relevantných informácií. Sú ochotnejšie počúvať rady odborníkov, neinvestujú peniaze bezhlavo a svoje ciele majú jasne stanovené. To ich z mnohých pohľadov robí úspešnými investorkami.

Predsa je tu jedno veľké ALE. Ženy v porovnaní s mužmi investujú menej, tvoria približne tretinu všetkých investorov. Mnohé totiž odrádza obava z neúspechu.

Úspešných slovenských dám sme sa opýtali:

1. Kedy ste prvýkrát zainvestovali a do čoho?
2. Investovali ste aj netradične?
3. Viete, že medzi najziskovejšie investície sa radia kabelky? Vlastníte takú?

Eva Blahútová
Šéfredaktorka magazínov EMMA, Eva a Madam Eva

1. Prvýkrát som zainvestovala v 23 rokoch do bytu, ktorý sa mi podarilo skvele predať a z výnosu sa posunúť do väčšieho. Momentálne mám viacero nehnuteľností a peniaze vo fondoch.

3. Sledujem, ako rastie cena drahých kabeliek. Nielen Hermès, ale aj Chanel či limitky od Vuitton-a sú zaujímavým investičným artiklom. Len mi je ich potom ľúto nosiť, keď vidím, ako ich hodnota stúpa a bojím sa, aby sa nepoškodili.

Dominika Cibulková
Bývalá tenistka a influencerka

1. Fúha, úplne presne si to nepamätám. Zarábať som začala ako 16 – 17 ročná. Samozrejme, nehovoríme o veľkých zárobkoch, ale tie prvé peniaze išli naspäť rodičom, keďže to boli práve oni, ktorí do mňa dovtedy investovali všetko, čo zarobili. Ale myslím si, že prvá investícia bola do nehnuteľnosti v Bratislave. To bolo také prvé, čo sme aj s rodičmi zrealizovali.

2. V tomto som dosť konzervatívna a s peniazmi veľmi neexperimentujem, pretože viem, ako som sa na tie peniaze nadrela a bolo by mi ľúto, keby som o ne prišla. Aj preto, ak mi robia menší zisk, som spokojná, že sú aspoň safe. Zaujímavé pre mňa boli investície do zlata a diamantov. To je to najnetradičnejšie, do čoho som investovala.

3. S kabelkami je to téma sama o sebe. Ja som si kabelky nikdy nekupovala ako investíciu, ale preto, lebo sa mi páčili. Posledné roky si kupujem len značku Hermès, tvoria asi 90 % všetkých mojich kabeliek. Stále rastú na cene, ale ja si ich nekupujem preto, aby som ich následne predávala. Som rada, že investujem do niečoho, čo si dlhodobo drží hodnotu na trhu.

Barbora Chlebcová
Moderátorka a herečka

1. Keď som mala 25 rokov, zarobila som svoj prvý milión (korún, samozrejme, a na tú dobu to bola ešte celkom zaujímavá suma). Vtedy som mala kde bývať, nemala som rodinu, takže som ho veľmi nerozumne celý investovala do nákupu nového auta. Aj keď viem, že do veteránov sa investovať oplatí (to auto už teraz veterán skoro je), teraz si radšej nechám poradiť od ľudí, ktorí investovaniu rozumejú a peniaze mám v rôznych fondoch.

2. Ak by som sa mala rozhodnúť investovať do hmotných vecí, ako napr. kabelky, vybrala by som si drahé kamene. Sama nejaké vlastním a vďaka priateľom, ktorí sa v tomto výborne orientujú, som sa veľa naučila. Myslím si, že je to rozumná investícia.

Denisa Kanásová
Majiteľka strojárskej firmy TechnoNova, s. r. o., Slovenka roka 2023 v kategórii Biznis a manažment

1. Bolo to v roku 2003 a bol to môj byt. Predala som ho o deväť rokov neskôr štyrikrát drahšie.

2. V mojom prípade sa asi za netradičné považuje, že som ako žena investovala do strojárskej firmy.

3. Nie, nevlastním. Vždy si radšej kúpim nejaký stroj do firmy. Naposledy orbitálnu zváračku. Stroje majú pre mňa rýchlejšiu dobu návratnosti ako kabelky.

Miroslava Dobiš Michalková alias @FASHIONSPY.SK
Módna stylistka a influencerka

1. Väčšinu toho, čo zarobím, investujem späť do nových projektov, ktoré mi prinášajú ďalšie zisky. Mám rozbehnutých súbežne viacero noviniek, ktoré uzrú svetlo sveta už túto jeseň a za všetky spomeniem vlastnú značku luxusných rúžov. Konkrétne na tomto projekte pracujem už vyše roka.

3. Samozrejme, keďže sa pohybujem vo svete módy, som si vedomá tohto fenoménu. Vlastním kabelky a šperky, ktoré každoročne stúpajú na hodnote a dajú sa považovať za investičné. Sú to v prvom rade spotrebné veci a tak k nim aj pristupujem. Nenakupujem ich primárne ako investičné a neležia zamknuté v sejfe. 

Slavomíra Raškovič
Spolumajiteľka a manažérka fine-dining reštaurácie Gašperov mlyn

1. Ja som veľmi konzervatívna, pokiaľ ide o investície. Zatiaľ som vždy investovala iba do nehnuteľností, prvý raz to bolo v podstate hneď, ako som získala nejaký investovateľný kapitál z podnikateľskej činnosti. Takisto som investovala do bankových fondov, avšak vždy si vyberám tie konzervatívne možnosti a nerada v tejto oblasti riskujem.

2. Asi “najexotickejšia” vec, do ktorej som investovala, bolo zlato.

3. Do kabeliek či doplnkov významných svetových značiek som nikdy neinvestovala, pretože k tomu nemám vzťah. Pre mňa je móda predovšetkým funkčná záležitosť. Mám vzťah k umeniu a ak by som mala v budúcnosti príležitosť investovať, bolo by to umelecké dielo, ktoré by malo hodnotu a zároveň by sa mi aj páčilo. Láka ma aj investovať do nejakého pre mňa zaujímavého start-up-u.

Karolína Topolová
Generálna riaditeľka spoločnosti AURES Holdings, prevádzkovateľa siete autocentier AAA AUTO

1. Prvú väčšiu investíciu som realizovala v roku 2000 do nehnuteľnosti, keď som si kúpila svoj prvý byt.

2. Z môjho pohľadu netradičná bola investícia do zahraničnej nehnuteľnosti, ak si odmyslím investovanie do šperkov a hodiniek.

3. Áno, posledné roky sledujem trend investičných kabeliek a niekoľkými kúskami som si radosť urobila. O to viac ma taká investícia teší, keď sa skombinuje príjemné s užitočným. Je to podobné ako pri niektorých zaujímavých modeloch áut.

Alena Heribanová
Moderátorka a predsedníčka ženského spolku Živena

1. Ešte ako študenti Univerzity Komenského v Bratislave sme s mojím bývalým manželom chceli spoločne nielen chodiť do školy, ale aj žiť. A tak sme si v bývalom Ovsišti, kde je už dnes komplex budov Ekonomickej univerzity, hľadali malý domček, ktorý by sme si mohli dovoliť kúpiť. Vyhliadli sme si ho a keďže sme sa zobrali po skončení 4. ročníka, tak sme ešte ako študenti zainvestovali do malého rodinného domčeka – bola to stavba, o ktorej sa už vtedy vedelo, že bude pravdepodobne zbúraná a tomu zodpovedala aj jej cena.

3. Patrím medzi ľudí, ktorí okrem komfortného bývania investujú aj do pocitu a zážitku, „byť niekým a zažiť niečo“ je pre mňa dôležitejšie, ako niečo „vlastniť“. Takže investičnú kabelku nemám.

Melinda Burdanová
Výkonná riaditeľka Poštovej banky

1. Moja prvá investícia bola do vzdelania – venovala som tomu veľa času, aj financií. Takým tým typickým investičným počinom bola kúpa bytu. Časom začali pribúdať aj iné investície. Zarobené financie zhodnocujem investovaním a investičným sporením vytváram ďalšie rezervy. Tie využijem napríklad aj na financovanie štúdia mojej dcéry.

2. Podľa toho, čo sa považuje za netradičné. Investovala som napríklad do diamantov. Som v tomto smere konzervatívna a radšej vsádzam na istotu, čo ale neznamená, že určité riziko neakceptujem. Čím viac informácií mám, tým mám aj viacej odvahy.

3. Kabelka je pre mňa úžitkový a estetický doplnok, musí spĺňať predovšetkým praktické parametre.

Chcem sa podeliť

Facebook
Twitter
LinkedIn