Magazín X

Magazín o investovaní

Média

Senior Investment Broker

Veronika Soósová
Medzi maklérom a klientom musí fungovať chémia

Ako Senior Investment Broker pôsobí Veronika Soósová v Proxente už takmer osem rokov. Hoci je jedna z najmladších v tíme, svoju pozíciu si dokázala obhájiť aj vďaka vytrvalosti a tvrdej práci. A poľaviť rozhodne neplánuje. Jej ambície do budúcnosti sú veľké a odhodlanie dosiahnuť ich ešte väčšie.

V Proxente pôsobíte od roku 2013. Prečo ste sa rozhodli práve pre túto spoločnosť?

Ponuku od Proxenty som dostala v čase, keď som pracovala pre jednu finančno-sprostredkovateľskú spoločnosť. Mala som už predajné skúsenosti, ale nebola som v práci spokojná. Ponuka ma oslovila natoľko, že som sa rozhodla dať jej šancu. Musím si zaklopať na drevo, zatiaľ som toto rozhodnutie neoľutovala.  

Takže aj dnes, po takmer ôsmich rokoch, ste v Proxente spokojná?

Táto práca ma veľmi baví. Vyhovuje mi, že každý pracovný deň je iný. Nemám rada stereotyp. Potrebujem dynamiku, zmenu, a to mi moja práca poskytuje. Navyše, ja som veľmi komunikatívna a práca makléra je najmä o komunikácii s klientmi. Jednoducho, ja som sa v tejto práci našla. Nad zmenou vôbec neuvažujem.

Jeden zo zaužívaných mýtov je, že ženy sa v otázkach peňazí nevyznajú. Čo si o tom myslíte?

Samozrejme s tým nesúhlasím (smiech). Ale je pravda, že aj ja som sa stretla s klientom, ktorý mal podobný názor. Nerád komunikoval so ženami, cítil sa byť nadradený a ani sa tým netajil. Bol presvedčený, že ženy sa o peniaze nevedia starať, vedia ich iba míňať. Prirodzene, nedokázali sme sa naladiť na spoločnú vlnu, a tak som radšej spoluprácu ukončila. Myslím si však, že išlo skôr o výnimku ako o pravidlo. Vo všeobecnosti nemajú muži vôbec problém rozprávať sa so mnou o peniazoch. Koniec koncov, drvivá väčšina mojich klientov sú práve muži.

Vy ste navyše aj veľmi mladá. Považujú vás klienti za dostatočne kompetentnú, aby ste im dokázali poradiť v otázke investovania?

Stáva sa, že sa ma klienti na rovinu opýtajú, koľko mám rokov. Zvyčajne si totiž myslia, že som oveľa mladšia, ako v skutočnosti som. Ako žene mi to samozrejme lichotí a vnímam to ako kompliment. Ale niekedy ma aj skúšajú. Kladú mi rôzne otázky, aby si overili, či sa v problematike investovania vyznám. Alebo ich zaujíma moje vzdelanie. Našťastie, mám nielen dostatok vedomostí, ale najmä skúseností a vždy som si dokázala svoju pozíciu pred klientmi obhájiť. 

Aké sú vaše vzťahy s klientmi? Skôr priateľské, alebo čisto profesionálne?

Sú klienti, ktorí si aj po rokoch vzájomnej spolupráce udržiavajú určitý odstup a namiesto osobného kontaktu preferujú skôr telefonickú či mailovú komunikáciu. A potom mám klientov, ktorí ma úplne prirodzene včlenili do svojho súkromného života a stali sa z nás kamaráti či dokonca priatelia. Veľmi si vážim, keď mi klienti takto dôverujú.  

Ako získavate nových klientov?

Je to rôzne. Veľa klientov mi prichádza najmä z online marketingu. V poslednom období mám aj veľa referenčných kontaktov. Sú to klienti, ktorí sa ku mne dostanú cez odporúčania od rodiny alebo priateľov. Existujú totiž klienti, ktorí sa radi podelia s tým, ako a kde investujú svoje peniaze. Na druhej strane mám aj klientov, ktorí takéto informácie taja ešte aj pred svojimi najbližšími.  

Čím klientov presvedčíte, aby svoje peniaze zverili práve Proxente?

Základ je nikdy nepresviedčať. Je to ako vo vzťahu. Klient musí sám cítiť, či to chce, alebo nie. Preto je veľmi dôležité veľa sa pýtať. Zisťujem, aké má klient predstavy a aké sú jeho možnosti. Následne sa snažím nájsť pre neho tú najvhodnejšiu investíciu. Poskytnem mu všetky informácie tak, aby sa sám dokázal kvalifikovane rozhodnúť. Samozrejme, každý klient je iný. Niekoho presvedčia čísla, niekoho projekt a iných produkt. Je to veľmi individuálne.

Vidíte sa aj o päť rokov stále vo sfére finančného sprostredkovania?

Určite chcem zostať v tejto sfére, ale rada by som sa kariérne posunula smerom hore. Som síce jedna z najmladších v tíme, ale mám v sebe drive, túžbu niečo dokázať. Rada by som mala v budúcnosti vlastný tím obchodníkov, riadila ich a pomáhala im.

Makléri sú vždy skôr individualisti ako tímoví hráči. Aké sú medzi vami vzťahy?

Sme obchodníci a každý pracuje sám za seba. Každý z nás má portfólio klientov, o ktorých sa stará. Nemiešame sa do vecí druhého, ale nie sme ani konkurenti. Keď je treba, pomáhame si. Každý z nás je iný, ale naučili sme sa medzi sebou vychádzať a vzájomne sa podporujeme.

Takže si vzájomne “nekradnete” klientov?

To určite nie. Navyše, každý máme úplne iných klientov. Myslím si, že každý z nás svojím vystupovaním alebo povahou priťahuje určitý typ ľudí. Medzi maklérom a klientom musí fungovať chémia, podobne ako vo vzťahu. Takže je dosť možné, že ja by som sa s klientmi mojich kolegov nedokázala naladiť na rovnakú vlnu a zasa naopak. Ako jednotlivci sme veľmi rôznorodí, ale ako tím ťaháme v Proxente za jedno lano.

Vidím, že práca vás veľmi baví. Nerobí vám problém vypnúť počítať a relaxovať?

Je pravda, že práci venujem veľa času. Ale, ako som už spomínala, mám svoju prácu rada, takže mi vôbec neprekáža, keď pracujem aj mimo vyhradený pracovný čas. Nemám zatiaľ rodinu ani deti, takže ma to v ničom neobmedzuje. Na druhej stranu nerobí mi problém ani vypnúť počítač a oddychovať.

Na oddych vám zrejme veľa času nezostáva, keďže popri práci ešte aj študujete.

Áno. Momentálne som v poslednom ročníku inžinierskeho štúdia na ekonomickej univerzite. Je to v podstate už druhá vysoká škola, ktorú študujem, aj keď tú prvú som nedokončila. Chodila som na medicínsku chémiu a chemické materiály. Ale keď som začala pracovať v Proxente, uvedomila som si, že ekonomické vzdelanie by bolo pre moju budúcu kariéru prospešnejšie. Momentálne uvažujem aj nad doktorandským štúdiom. Uvidím, čo prinesú najbližšie mesiace a potom sa rozhodnem. 

Zdá sa, že keď nepracujete, zamestnávate svoju myseľ štúdiom. Ako si dobíjate baterky?

Športom. A venujem sa zvieratám. Mám troch psov a chodievam pomáhať aj do útulku. Ako dobrovoľník pomáham tiež bezdomovcom, napríklad pri výdaji stravy. Som presvedčená, že čas je naša najvzácnejšia komodita. Snažím sa preto nakladať s ním efektívne a byť užitočná.     

Chcem sa podeliť

Facebook
Twitter
LinkedIn