Magazín o investovaní

Média

pravidlo 72 pri investovaní

S03: 03/23
Investovanie nie je jadrová fyzika. Zvládne ho takmer každý

O potrebe investovania sme už pravdepodobne všetci počuli. Napriek tomu sa ešte mnohí neodhodlali urobiť prvý krok. Najväčším problémom je obava alebo neznalosť toho, ako začať. V článku si prečítate o prvých rozhodnutiach potrebných k investovaniu.

Keď investujeme chceme prinútiť svoje peniaze pracovať. Tak ako pracujeme v zamestnaní, tak by mali pracovať aj naše peniaze. Keď máme úspory na bankovom účte nedeje sa s nimi takmer nič. Banky platia úroky blízke nule. Pri inflácii 13 percent, ktorú sme na Slovensku mali minulý rok, strácajú na hodnote. Investor by mal pokryť minimálne infláciu a perspektívne začať zarábať.

Prečo to tak všetci nerobíme? Investičné spoločnosti ale aj médiá dlhodobo hovoria o potrebe investovania. Pravdepodobne sa nenájde človek, ktorý by o tom nepočul. Napriek tomu máme v bankách stále uložených zhruba 43 miliárd eur. Podľa európskych štatistík držíme v hotovosti alebo na účtoch až 60 percent nášho finančného majetku. Po Grécku a Cypre sme krajinou s najvyšším podielom nesprávne uloženého majetku v eurozóne.

Avšak investovanie nie je jadrová fyzika. Zvládne ho takmer každý. V USA alebo v Západnej Európe je bežné, že si ľudia sporia na budúcnosť investovaním do akcií alebo dlhopisov. Je to súčasťou ich finančnej kultúry. Na Slovensku sa to len postupne učíme.

Keď začíname investovať mali by sme si odpovedať na niekoľko otázok. Prvou je – na aký účel chceme v budúcnosti peniaze použiť? Z odpovede by sme mali zistiť, kedy budeme peniaze potrebovať. Čím dlhší je tento čas, tým vyššie riziko vieme akceptovať.

Riziko znamená dočasný pokles hodnoty investície. Vieme, že ceny akcií alebo dlhopisov oscilujú – teda krátkodobo klesajú a rastú. Avšak v dlhšom časovom horizonte vždy rastú. Našim cieľom je vyhnúť sa krátkodobým poklesom a nevyberať si peniaze práve v čase poklesu. Pri akciách sa preto odporúča investovať minimálne na päť rokov.

Pri sporení, napríklad na dôchodok, by mali byť jednoznačnou voľbou akcie. Pri takto dlhom horizonte zarobíte viac, ako pri inom štandardnom investičnom nástroji. Štatisticky sa dlhodobý priemerný výnos akcií na americkej burze pohybuje okolo siedmych až ôsmych percent. Ďalšou možnosťou sú dlhopisy, ktoré sú bezpečnejšou formou investícií ako akcie. Nevykazujú také veľké výkyvy. Pri korporátnych dlhopisoch dosahujú dokonca fixný výnos. Už pri kúpe dlhopisu teda viete koľko vo chvíli jeho splatnosti zarobíte. Cena korporátnych dlhopisov, ktoré sa neobchodujú na burze, v čase nekolíše.

Bežný človek si môže akcie alebo dlhopisy kúpiť u obchodníka s cennými papiermi. Na Slovensku ich je niekoľko. Buď si teda urobíme vlastný prieskum a nájdeme si obchodníka, ktorého ponuka nám vyhovuje alebo sa obrátime na finančného sprostredkovateľa. Toto je najjednoduchší spôsob ako začať investovať. Mal by nám predložiť ponuku na mieru.

Ako teda začať investovať? Jedným z prvých krokov by mal byť výber spoľahlivého partnera. Mal by komunikovať zrozumiteľne a mať za sebou reálne investičné výsledky.

Chcem sa podeliť

Facebook
Twitter
LinkedIn