Magazín X

Magazín o investovaní

Média

ROZHOVOR PRE Forbes
Kakao nad zlato: Proxenta transformuje kubánsky trh

V Proxente nevnímajú Kubu len ako exotickú dovolenkovú destináciu. Našli spôsob, ako na karibskom ostrove podnikať a zároveň prispievať k rozvoju života v regiónoch. Ako bonus prinášajú Slovákom možnosť investovať do kakaa. O biznise na „ostrove slobody“ aj o výhodách tejto investície hovoril Pavol Kožík, generálny riaditeľ a majiteľ investičnej skupiny Proxenta.

Keď sa povie Kuba, mnohým napadnú cigary či rum, no vy v Proxente ste sa rozhodli zamerať na inú komoditu – na kakao. Prečo?
Dôvod je biznisový. Je to komodita, ktorá dlhodobo rastie a ktorej potenciál je obrovský. Keď sa pozrieme na grafy cien kakaa, badáme dlhodobý stabilný rast, čo predikuje bezpečnosť pri investícii. Do budúcnosti sú naďalej odhady rastúceho trendu, je tam päťpercentný ročný nárast. Kubánske kakao je považované za jedno z najkvalitnejších na svete, čo je v potravinárskom segmente zásadné. Je navyše v bio kvalite, čo je atraktívna vlastnosť.

Na Kube spúšťate továreň na spracovanie a výrobu kakaa Baracocoa. V čom je projekt výnimočný?
V prvom rade je to jediná továreň na spracovanie kakaa na Kube. Kakao potrebuje svoju nadmorskú výšku a každá krajina, ktorá ho pestuje, má svoje limity na produkciu. Na svete je preto obmedzené množstvo a dopyt bude vždy prevyšovať ponuku. Baracoa je mesto na východe Kuby a továreň tam prešla kompletnou rekonštrukciou, ktorú realizovala kubánska vláda. Napriek tomu, že sa krajina orientuje na priame zahraničné investície, tento závod si chceli nechať v stopercentnom vlastníctve. Všetko zmenila pandémia a po mojom stretnutí s ministrom hospodárstva sme mohli kapitálovo vstúpiť do zrekonštruovaného závodu. Továreň je vybavená najmodernejšími technológiami z Talianska a zo Švajčiarska a je pripravená na výrobu, ktorej spustenie je jednou z našich úloh.

Aké sú výhody obchodu s kakaom?
Do Baracoa prinášame viac než tridsaťmiliónovú investíciu. Na najbližších dvadsaťpäť rokov máme vyrátaný celkový ekonomický profit z investície viac ako dvesto miliónov dolárov. Je to veľký prínos aj pre región. Tým, že to nie je prvá investícia Proxenty v potravinárskom segmente na Kube, zabezpečíme si tiež prísun komodity do závodu, ktorý máme v meste Caibarién, rovnako aj prísun kakaa do výroby v Galante, kde vyrábame proteínové tyčinky. Pre nás sa uzavára kruh, budeme maximalizovať synergie projektov a zabezpečíme si jednu z najdôležitejších surovín pre výrobky.

Prečo práve potravinársky segment?
V roku 2008 som sa rozhodol založiť Proxentu, ktorá začala oficiálne fungovať o rok nato, a dobre vieme, že to bolo obdobie veľkej finančnej krízy. Akciové trhy výrazne padali a hodnoty šli do záporných čísel, ale v tom čase sme získali hmatateľný dôkaz, že potravinársky segment má v zlých časoch rastúci trend. Prvýkrát som sa vtedy konfrontoval s poznaním zaručenej stability veľkej spoločnosti v tomto odvetví a potvrdilo sa mi to nedávno počas pandémie koronavírusu. Videli sme, ktoré obchody boli otvorené, kto zarábal a kto nie.

V roku 2027 chceme v tejto továrni atakovať stomiliónový obrat v tržbách.

Prijali vás Kubánci ako niekoho, kto im dáva prácu, alebo ako podnikateľa z Európy, ktorý prišiel pôsobiť do ich krajiny?
Nejdeme tam len zarábať peniaze, aj vzhľadom na objem investícií sme vnímaní ako strategický investor. Za desať rokov sme sa zblížili a navzájom sme sa spoznali. Podnikanie vnímame ako zodpovednú aktivitu a činnosť voči ľuďom, ktorí ju vykonávajú, aj voči regiónom, na ktoré má podnikanie dopad. Manažment v továrňach máme zastúpený slovenskými odborníkmi, ktorí robia svoju prácu výborne. Zamestnávame viac ako šestopäťdesiat Kubáncov a Kubánok a dopad na tých, ktorí môžu mať profit z nášho podnikania, je násobne väčší. Naším najznámejším benefitom pre zamestnancov je chlieb. Súčasťou investície v každej továrni je aj nami zakúpená pekáreň. Slúži výhradne zamestnancom továrne, každý deň po skončení pracovného času dostanú ako benefit peceň chleba. V našich podmienkach sa to môže zdať ako samozrejmosť, pretože potraviny máme na každom rohu, ale keď prídete na Kubu, je to hmotný benefit, ktorý si odnášate v ruke, a značná pridaná hodnota pre ľudí, ktorí u nás pracujú. Aj mimo závodu chceme prinášať prospech pre ľudí. Komunikujeme so školami, rekonštruovali sme boxerský ring, chystáme sa šiť bejzbalové rukavice a snažíme sa prinášať nové nápady. Chceme pôsobiť ako niekto, kto má pozitívny dopad pre komunitu a ľudí.

Svojimi podnikateľskými aktivitami prinášate prvú verejnú ponuku investovať do kubánskeho kakaa v našej krajine. Prečo by sa tejto príležitosti mali Slováci a Slovenky chytiť?
Je to investícia, takže možnosť získavania pravidelnej výplaty atraktívnej dividendy na každoročnej báze je najdôležitejší a najzásadnejší dôvod, prečo investovať práve do tohto projektu. Je to výnimočná a atraktívna komodita a je to vhodná diverzifikácia portfólia pre investorov. Nie každý deň sa naskytne šanca investovať mimo našej krajiny takýmto spôsobom. Svojimi podnikateľskými aktivitami prinášate prvú verejnú ponuku investovať do kubánskeho kakaa v našej krajine. Prečo by sa tejto príležitosti mali Slováci a Slovenky chytiť? Atraktivita je mimoriadne vysoká, no má to svoje obmedzenia, keďže ide o limitovaný objem emisie. Keď sa vypredajú, príležitosť sa uzatvorí. Dnes je možné kúpiť akciu za 1 117 eur. Očakávame dvojciferné výnosy na dividende a s tým prinášame aj príbeh a stabilnú investíciu minimálne na dvadsaťpäť rokov.

Proxenta nie je na kubánskom trhu nováčikom. Čo všetko ešte máte v portfóliu?
Sme známi najmä vďaka investícii v meste Caibarién, kde máme najväčšiu továreň na výrobu sladkostí na Kube. S tamojšou vládou riadime výrobu oblátok a sušienok, pripravujeme aj raňajkové cereálie a tvrdé cukríky. V prvej hale už vyrábame v trojzmennej prevádzke. Oblátky a sušienky môžete nájsť v hoteloch a obchodoch na Kube či v balíčkoch leteckých spoločností. Ako jediní na ostrove budeme vyrábať raňajkové cereálie. Na Kubu ročne prídu štyri milióny turistov, na každom rohu je hotel alebo ubytovanie a súčasťou každého raňajkového menu sú, samozrejme, cereálie, a preto sme tam veľmi vítaní. V lete spustíme výrobu cukríkov, potrebnú technológiu už inštalujeme. Týmto sa uzatvára naša investícia v Caibariéne. V roku 2027 chceme v tejto továrni atakovať stomiliónový obrat v tržbách.

Kuba si prešla rôznymi obdobiami, ktoré ovplyvnili jej ekonomickú stabilitu. Aká je situácia teraz a aké má vzťahy so Slovenskom?
Ľudia na Kube spomínajú, ako cestovali, pracovali či študovali v Česko-Slovensku, takže vzťahy sú mimoriadne vrelé a priaznivé. Kuba sa v dobrom dynamicky mení, domácim bolo umožnené podnikať a štatistiky hovoria o viac než desaťtisíc živnostníkoch a podnikateľoch. Kuba je u nás možno vnímaná z nesprávneho pohľadu. Nie je tam ľahký život, ale je to plne funkčná spoločnosť, ktorá má svoje problémy ako každá iná. Je to veľmi bezpečná krajina, ktorá sa pýši kvalitným školstvom aj skvelými lekármi. Ak jej niečo chýba, sú to peniaze, ale to neznamená, že nefunguje. Potraviny sú momentálne dostupné viac než v minulosti. 

Na Kube už vedia, že priame zahraničné investície sú cesta k lepšiemu životu. My sme toho učebnicovým príkladom. Na Kubu sa osemdesiat percent všetkého tovaru dováža a domáci sa rozhodli, že už nechcú len importovať, ale aj vyrábať. Otvárajú brány pre investorov a potvrdzuje to napríklad aj spoločnosť Nestlé, ktorá tam už roky podniká. Dá sa očakávať, že v budúcnosti pribudne viac investícií.

Zdroj: Forbes


Chcem sa podeliť

Facebook
Twitter
LinkedIn