Kariéru rozbiehal už v devätnástich, hneď po účasti na olympiáde v Barcelone ako účtovník v Londýne. Postupne zbieral skúsenosti aj zaujímavé pracovné príležitosti. Po návrate na Slovensko pôsobil ako šéf privátneho bankovníctva v jednom z najväčších bankových domov. Dnes riadi Raymond Kopka predajný tím v Proxente a zodpovedá za predaj investičných produktov.
Ako sa chlapec z Bratislavy ocitol v britskom olympijskom tíme?
Až do mojich pätnástich rokov som vyrastal v Bratislave. V roku 1987 sme sa s rodinou legálne odsťahovali do Londýna. Pre mňa ako tínedžera to bolo extrémne náročné obdobie. Stratu zázemia a dlhoročných priateľov som kompenzoval športom. Útočisko som našiel vo fitnesscentre, ktoré som začal navštevovať krátko po našom príchode do Londýna. Tam si ma všimol tréner, ktorý mi pomohol vypracovať sa medzi svetovú špičku vo vzpieraní.
Športovej kariére ste sa venovali aj profesionálne?
Nikdy som sa výlučne nevenoval iba vzpieraniu. Už ako šestnásťročný som si popri štúdiu privyrábal v hobby markete ako pokladník alebo skladník. Skutočnú kariéru som si začal budovať až o niekoľko rokov neskôr na účtovnom oddelení v obchode s elektronikou, kde som začínal na pozícii junior účtovník.
Bavili vás čísla?
Veľmi. Nabral som skúsenosti a vďaka nim som o pár rokov neskôr uspel na pohovore do britskej centrály Lidla. Začal som na účtovnom oddelení, neskôr som mal na starosti digitalizáciu spoločnosti, skladové hospodárstvo, až som sa vypracoval na pozíciu riaditeľa marketingu a reklamy.
To je priam raketový nástup.
V dvadsiatich piatich rokoch som ako riaditeľ marketingu rozhodoval o rozpočtoch v miliónoch libier. Ale o niekoľko rokov neskôr sa nemecké vedenie rozhodlo vymeniť celý top manažment a dosadiť tam vlastných ľudí. Vzal som teda odstupné a hľadal si novú prácu.
Predpokladám, že ste opäť zakotvili pri financiách.
Stal som sa hypotekárnym konzultantom v najväčšej realitnej kancelárii na ostrovoch Countrywide (dnes Rightmove). Mal som šťastie, že som pôsobil vo veľmi afluentnej časti Londýna Hampton Court. Žije v nej veľa expatov (skrátene z expatriant, t.j. človek žijúci dočasne/trvalo mimo vlasť zvyčajne z dôvodu práce, pozn.autora), ktorí ocenili môj „kontinentálny“ prístup. Pracoval som šesť dní v týždni, darilo sa mi. Neskôr sa zo mňa stal nezávislý finančný poradca so špecializáciou na hypotéky.
Prečo ste sa rozhodli ukončiť sľubne našliapnutú kariéru a vrátiť sa na Slovensko?
Z rodinných dôvodov. Odišiel som z práce, začal som viac trénovať a venovať sa rodine. Po roku sme sa aj s manželkou rozhodli vrátiť sa na Slovensko.
V tom čase bola na Slovensku rekordná nezamestnanosť. Ako sa vám podarilo nájsť si prácu?
Poslal som iba jediný životopis, do vtedajšej Unibanky (dnes Unicreditbank, pozn. autora). Na mieru mi vytvorili pozíciu privátneho bankára v Nitre, kam som sa s rodinou presťahoval. Väčšina zamestnancov banky mala v tom čase ešte stále socialistické pracovné návyky. Ja som bol zvyknutý tvrdo makať. Ročný plán som splnil hneď prvý mesiac.
Asi ste sa v Nitre dlho neohriali.
Kariérne som postúpil z privátneho bankára až na šéfa privátneho bankovníctva na Slovensku, neskôr dokonca pre Česko aj Slovensko. Po niekoľkých rokoch ma z Prahy na vlastnú žiadosť presunuli späť na Slovensko. Chcel som byť so svojou rodinou.
Ešte stále ako šéf privátneho bankovníctva?
Nie. Stal som sa riaditeľom retailového bankovníctva UniCredit Bank pre Slovensko. Po troch rokoch sme sa rozlúčili. Riaditeľskú stoličku presunuli opäť do Prahy, ale ja som už nechcel za prácou cestovať. Prijal som odstupné a chvíľu som oddychoval. Po roku som prikývol na ponuku od Orange-u. Ako šéf pre SME segment som mal na starosti predaj a resegmentáciu klientov. Ale ťahalo ma to späť do finančného sektora.
Preto ste zakotvili v Proxente?
Presne tak. Toto je to, čo rád robím. Rád manažujem ľudí a vymýšľam predajné stratégie. Musím v sebe cítiť vášeň pre spoločnosť aj pre produkt. Tú som mal pre všetkých mojich zamestnávateľov. V Proxente ju mám tiež, takže si myslím, že som zaparkoval na správnom mieste.
Ako hodnotíte tím, ktorý ste v Proxente zdedili?
Niet pochýb, že maklérsky tím v Proxente je mimoriadne stabilný a kvalitný. Prakticky tu neexistuje fluktuácia, čo je vo finančnom sektore nevyhnutnosť pre budovanie dôvery medzi maklérom a klientom.
Dlhé roky ste mali na starosti privátnych bankových klientov. Ako vám táto skúsenosť pomáha pri starostlivosti o klientov v Proxente?
Klienti Proxenty a klienti privátneho bankovníctva sú si veľmi podobní. Očakávajú vysokú profesionalitu a odbornosť. Základným predpokladom riadneho poskytovania našich služieb je dôvera. V Proxente je dôvera klientov do veľkej miery založená na osobnosti majiteľa Pavla Kožíka a jeho schopnosti dlhodobo dodávať kvalitné investičné príležitosti a s tým spojené zaujímavé produkty.