Štátne dlhopisy „Investor“ a „Patriot“, ktoré vydalo Ministerstvo financií SR spolu s Agentúrou pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL), zaznamenali mimoriadny záujem verejnosti. Dlhopis Investor sa vypredal v priebehu troch dní, zatiaľ čo Patriot si na svojich investorov počkal o niečo dlhšie. Čím bola táto ponuka zaujímavá a aký vplyv môže mať na investičný trh na Slovensku? O tom porozprával v relácii Čas sú peniaze analytik investičnej skupiny Proxenta, Slavomír Frešo.
Dobre nastavené podmienky štátnych dlhopisov
Štátne dlhopisy “Investor” a “Patriot” prilákali investorov vďaka viacerým faktorom. Ako vysvetľuje Slavomír Frešo, kľúčová bola predovšetkým komunikácia a zrozumiteľnosť podmienok. “Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) vysvetlila podmienky jednoducho a informatívne, bez zbytočného pátosu. Štát navyše nastavil podmienky v prospech investorov – žiadne poplatky, vedenie účtu zadarmo a nulová daň zo zisku. Kupónové výnosy 3 % a 3,3 % boli dostatočne atraktívne, aj keď neporazia infláciu,” hodnotí Frešo.
Príležitosť pre investičný trh
Mohlo by sa zdať, že štátne dlhopisy predstavujú konkurenciu pre iné finančné produkty, analytik ale vidí ich prínos pre slovenský trh. “Domácnosti mali na konci roka 2024 na bežných účtoch približne 35 miliárd eur, kde sa im tieto peniaze nezhodnocovali. Teraz štát presvedčil občanov, aby aspoň čiastočne začali investovať. To je dôležitý krok k tomu, aby sa investovanie na Slovensku viac rozšírilo,” vysvetľuje Frešo.
Čo sú dlhopisy Patriot a Investor?
Štátny dlhopis Patriot
- Výnos: 3 % ročne
- Viazanosť: 3 roky
- Minimálna investícia: 100 €
- Určený primárne pre občanov Slovenskej republiky, ktorí chcú podporiť štát a zároveň zhodnotiť svoje úspory mierne konzervatívnejším spôsobom.
Štátny dlhopis Investor
- Výnos: 3,3 % ročne
- Viazanosť: 5 rokov
- Minimálna investícia: 100 €
- Zameraný na mierne skúsenejších investorov, ktorí akceptujú dlhšiu viazanosť výmenou za vyšší výnos.
Oba dlhopisy sú vydávané vo forme zaknihovaných cenných papierov, čo znamená, že neexistujú fyzicky a sú evidované elektronicky v centrálnom depozitári.
Prekonanie inflácie? Nie tak celkom
Štátne dlhopisy ponúkajú síce stabilný výnos ale nie sú nástrojom na prekonanie inflácie. Ako pripomína Frešo, aj minister financií zdôraznil, že cieľom týchto dlhopisov nie je infláciu prekonať, ale ju aspoň zmierniť.

„Bežný účet ponúka úrok 0 %, štátny dlhopis prináša ročný výnos 3,3 % a firemný dlhopis napríklad 8 %. Na prvý pohľad ide o výrazný rozdiel. Avšak po zdanení sa reálne výnosy menia – zatiaľ čo štátny dlhopis si zachováva svoj výnos 3,3 % (nepodlieha zdaneniu), korporátny dlhopis sa z 8 % zníži na 6,48 %. Až pri takomto porovnaní vidíme skutočný obraz: nulový úrok neprinesie žiadny zisk, 3,3 % aspoň zmierni infláciu, no 6,48 % ju už môže prekonať.“
Budúcnosť slovenského investovania
Zavedenie štátnych dlhopisov môže byť začiatkom väčšieho posunu v investičnom správaní Slovákov. “Dôležité je, že často konzervatívni ľudia sa rozhodli investovať. Možno niektorí ostanú iba pri štátnych dlhopisoch, ale mnohí sa postupne začnú pozerať po ďalších možnostiach s vyšším zhodnotením. A to pomôže celému investičnému trhu na Slovensku,” uzatvára Frešo.