Vyše 42 miliárd eur majú Slováci na účtoch v bankách za úrok 0,2 % ročne. Je to adekvátny dôvod byť nespokojný? V čase, keď Európska centrálna banka zdvihla sadzby k takmer štyrom percentám, sa zdá byť odpoveď jednoznačná. V nasledujúcom článku si ale vysvetlíme, prečo má aj nízky úrok v osobných financiách svoje miesto.
Ako prichádzame na chuť investovaniu?
Našinci začínajú objavovať čaro investovania. Podľa štatistiky Slovenskej asociácie správcovských spoločností bolo koncom júla v podielových fondoch uložených 12,4 mld. eur. Investovanie a sporenie sú spojené nádoby, z ktorých každá ovplyvňuje tú druhú.
Prečo si sporiť?
Sporenie je prvým krokom zveľaďovania majetku. Jeho cieľom je vytvoriť si bezpečnostnú hotovostnú rezervu pre neočakávané výdavky, ako je oprava auta, dlhšia práceneschopnosť či strata práce. Odborníci radia mať vytvorené rezervy aspoň vo výške šesťmesačných výdavkov. Finančná rezerva vám umožní prežiť pol roka bez príjmu a zároveň zabráni predčasnému vystúpeniu z investícií, čo sa spravidla viaže s poplatkami alebo stratami pri predčasnom predaji.
Kedy začať investovať?
Všetko nad stanovený limit, napríklad zmienených šesť mesiacov, by malo smerovať do investícií. Rozdiel medzi sporením a investovaním je v disponibilite alebo likvidite zdrojov. Sporenie má byť k dispozícii hneď, investícia v horizonte rokov. Výmenou za horšiu dostupnosť je pri investovaní vyšší výnos, ktorý je cieľom zhodnotenia peňazí.
Aký úrok očakávať?
Pri sporení by sme sa mali zmieriť s nulovým alebo žiadnym výnosom výmenou za likviditu. Naopak, pri investíciách už očakávame zhodnotenie majetku a výnosov. Podľa rizikovosti by výnosy pri investíciách mali dosahovať zhruba päť až desať percent. Na trhu nebola alternatíva zachovania likvidity pri aspoň nejakom zhodnotení. Až v poslednom období zvýšili banky úroky na termínovaných účtoch s viazanosťou na niekoľko rokov, kde sa výnos blíži dvom percentám ročne.
Ako zarobiť na rezerve?
Aj pri bezpečnostnej rezerve to môže byť viac. Alternatívu ponúkajú peňažné fondy, ktoré niektoré investičné spoločnosti prednedávnom priniesli. Tie sú naviazané na sadzbu centrálnej banky alebo na najbezpečnejšie vládne a podnikové dlhopisy. Výhodou je takmer žiadna volatilita a možnosť peniaze kedykoľvek vybrať. Úročenie sa pohybuje okolo troch percent. Dáva teda zmysel vybrať peniaze zo sporiacich účtov a presmerovať ich do peňažných fondov. Všetko nad hranicou šiestich mesačných výdavkov sa potom odporúča investovať za vyšší výnos a na dlhšie obdobie. Kým pri sporení by malo byť ambíciou aspoň sčasti kompenzovať infláciu, pri investovaní je cieľom infláciu čo najviac prekonať.
Viac o investovaní, nástrojoch a možnostiach, ako zarábať peniaze, nájdete na stránke www.proxenta.sk
Upozornenie
S investovaním je spojené riziko. Zverejnené informácie nie sú návrhom na uzatvorenie zmluvy, analýzou investičných príležitostí, investičným odporúčaním ani investičným poradenstvom a neberú do úvahy situáciu a osobné pomery jednotlivých investorov, ich finančnú situáciu, znalosti, skúsenosti, ciele alebo potreby. Finančné nástroje skupiny Proxenta, nemusia byť pre konkrétnych investorov vhodné. Bližšie informácie o rizikách spojených s jednotlivými finančnými nástrojmi, ako aj ďalšie informácie týkajúce sa investovania, sú zverejnené na www.proxenta.sk.