Investovanie je nástroj, ktorý by mal naše peniaze nielen ochrániť pred poklesom ich hodnoty, ale ideálne ju aj zvýšiť. Dokáže investovanie plniť tieto úlohy aj dnes, keď ročná inflácia dosahuje dvojciferné hodnoty? Je dostupné aj pre bežných ľudí, alebo len pre skúsených veľkých investorov, ktorí vedia ako na zo? Opýtali sme sa Renaty Domčekovej, autorky Slovníka investora, ktorý pravidelne vysiela Televízia TA3.
Skúsení investori sa turbulentného obdobia nezľaknú. Naopak. Vnímajú ho ako výnimočnú príležitosť zarobiť ešte viac peňazí. Menej sa ale hovorí o tom, ako sa môžu pred infláciou v ťažkých časoch ochrániť bežní ľudia, ktorí boli doposiaľ zvyknutí odkladať si peniaze len na bežné alebo termínované účty v bankách.
Na bežných ľudí dnes inflácia vytvára silný tlak, aby zmenili svoje správanie a presunuli sa k investovaniu. Prognóza vývoja inflácie nám hovorí, že rok 2023 uzavrieme na úrovni okolo 10 %, 2024 by sa mal pohybovať okolo 8 % a až v roku 2025 by sme mali klesnúť na úroveň 6 %. Čiže na porazenie aktuálnej inflácie musíme hľadať produkt, ktorý zarobí aspoň 24 % za tri roky.
To je 8 % ročne. Prvé riešenie, ktoré človeku napadne je, že za takým výnosom je potrebné presunúť sa na burzu a skúsiť si rizikové špekulácie. Ale na to má odvahu a skúsenosti asi málokto.
Máte pravdu, najzákladnejšie investičné poučky hovoria, že za vyššie riziko môžeme získať vyšší výnos. Nie je to ale jediná cesta. Vyšší výnos môžeme získať aj vtedy, keď urobíme ústupok v oblasti dostupnosti peňazí. Čiže zainvestujeme peniaze tak, že budeme mať obmedzenú možnosť predčasného výberu pred uplynutím výplatného termínu. Aj v banke dostanete trochu vyššie percentá, ak si peniaze zaviažete na termínovanom účte na určitý počet rokov. Pri investovaní to funguje podobne. Ak teda chceme vyšší výnos, ale nechceme riskovať až na úroveň produktov akciového trhu, môžeme hľadať produkty s obmedzenou likviditou a investičným horizontom do päť rokov.
“Na porazenie aktuálnej inflácie musíme hľadať produkt,
ktorý zarobí aspoň 24 % za tri roky.”
Ako taký investičný produkt môže vyzerať?
Vyšší výnos ponúka napríklad korporátny dlhopis, ktorý nie je obchodovaný na burze, a preto ho nemôžeme predať v priebehu niekoľkých dní. U takýchto dlhopisov sa predpokladá, že počkáme do ich splatnosti a nebudeme ich chcieť predčasne vypredávať. Preto dostaneme od emitenta vyšší výnos. Je to možné aj preto, že emitent nemá náklady spojené s umiestnením emisie na burze. Ak sa predsa len rozhodneme takýto dlhopis predčasne odpredať, nájsť protistranu môže trvať aj niekoľko týždňov.
Ďalším spôsobom, ako získať ešte vyšší výnos, je netrvať na pravidelnom ročnom vyplácaní výnosov, ale akceptovať model, podľa ktorého sa výnos vyplatí neskôr v priebehu trvania dlhopisu, prípadne až na konci, pri splatnosti dlhopisu.
Takéto ústupky v oblasti likvidity nám môžu priniesť na korporátnom dlhopise výnos 8 % ročne bez toho, aby sme museli robiť výrazné ústupky v oblasti rizikovosti investície.
Proxenta aktuálne vydala práve takýto dlhopis PROXPER 8/2026 s výnosom 8 % ročne a so splatnosťou 3 roky. Očakávate, že to bude najpredávanejší produkt?
Nie, nemyslím si, že bude najpredávanejší. Ale verím, že bude veľmi populárny u nových klientov. Naši dlhodobí klienti už väčšinou nechcú infláciu len dorovnať, ale chcú ju prekonať a vyprodukovať čo najvyšší zisk. Tvoria si diverzifikované portfólio a s postupujúcim časom v ňom majú čoraz menej dlhopisov a čoraz viac iných našich produktov, u ktorých sa pri porovnateľnej bezpečnosti výnos pohybuje vyššie: aktuálne od 8,6 % až do 12,75 % ročne. O produkty s ročnými výnosmi blížiacimi sa k dvojcifernému číslu je vždy veľký záujem.
Upozornenie
S investovaním je spojené riziko. Zverejnené informácie nie sú návrhom na uzatvorenie zmluvy, analýzou investičných príležitostí, investičným odporúčaním ani investičným poradenstvom a neberú do úvahy situáciu a osobné pomery jednotlivých investorov, ich finančnú situáciu, znalosti, skúsenosti, ciele alebo potreby. Finančné nástroje skupiny Proxenta, nemusia byť pre konkrétnych investorov vhodné. Bližšie informácie o rizikách spojených s jednotlivými finančnými nástrojmi, ako aj ďalšie informácie týkajúce sa investovania, sú zverejnené na www.proxenta.sk.