Magazín o investovaní

Média

Začať investovať je ľahšie, ako si myslíte

Ako začať s investovaním?
Je to jednoduchšie, ako si myslíte.

Potešíme vás. Investícia vášho života skutočne existuje a je bližšie, ako si myslíte. Nepotrebujete mať ani diplom z ekonómie, ani praktické zručnosti z oblasti finančníctva. (Hoci to nie je na škodu.)   Aby ste sa stali úspešným investorom, stačí, ak sa budete riadiť niekoľkými jednoduchými pravidlami a sedliackym rozumom.

Zlatým pravidlom dobrej investície sú voľné zdroje
Ak ich nemáte, je potrebné s tým niečo urobiť. Poobzerajte sa okolo seba a  možno nájdete veľa nezarábajúcich peňazí. Čo ten neobrobený lán poľa, ktorý ste zdedili po starých rodičoch? Alebo vaše peniaze uložené na bežných a nezarábajúcich sporiacich účtoch? Skúste porozmýšľať, čo by ste mohli speňažiť a získať tak svoj prvý kapitál, s ktorým by ste mohli “vyraziť” do sveta investícií.

Čo je vysnívaná investícia?
Ideálne by bolo, samozrejme, veľa zarobiť, s čo najnižším rizikom, mať svoje peniaze kedykoľvek k dispozícii a neplatiť žiadne poplatky ani dane. To je ale ako s Colombovou ženou. Každý o nej hovorí, ale nikto ju nikdy nevidel. Taká investícia jednoducho neexistuje.

Výnos, likvidita, riziko
Pre väčšinu investorov je hlavným motívom investovania výnos. Rozhodnite sa, čo obetujete v  prospech výnosu. Lebo nič nie je zadarmo. Rozhodnúť sa musíte medzi mierou rizika a likviditou.

Veľa peňazí sa dá zarobiť rýchlo s veľkou mierou rizika alebo pomalšie s menším rizikom. Záleží len na vás, kde medzi týmito dvoma krajnými hranicami sa cítite komfortne a tú cestu si vybrať. Ak ste v bežnom živote skôr konzervatívnejší, asi uprednostníte dlhodobejšiu investíciu s menším rizikom. Napríklad dlhopisy.

Je dôležité, aby ste mali zo svojej investície dobrý pocit. Aby ste sa tešili z toho, ako rastie. Pretože, zarábať peniaze je zážitok. Nie stres. Preto musí byť aj investícia vybraná tak, aby odrážala vašu osobnosť.

Nechajte si poradiť odborníkmi
Každý z nás je odborník v niečom inom. Boli časy, keď si niektorí z nás dokázali opraviť auto aj sami. Ale technický pokrok urobil z áut mašiny, kde dnes už nevieme vymeniť ani sviečku alebo žiarovku.

Rovnako je to aj pri investovaní. Investičný poradca je človek, ktorý sa zaoberá len touto oblasťou, vzdeláva sa v nej, zbiera informácie na odborných konferenciách, pozná nástroje a rôzne možnosti investovania. Investor – amatér nebude mať nikdy toľko informácií a skúseností na rozhodovanie ako profesionál. Áno, môže mať šťastie a „vyhrať jackpot“. Ale investovanie nie je o šťastí. Na to máme kasína.

Spoľahnite sa na zdravý rozum
Ak niekto tvrdí, že pracuje bez poplatkov, neverte mu. S poradenstvom, s nákupom aktíva, jeho správou, úschovou a inými službami sa bežne spájajú poplatky. Cenu za dobré poradenstvo vám vykompenzuje nadštandardný výnos.

Viac o investovaní, nástrojoch a možnostiach, ako zarábať peniaze, nájdete na stránke www.proxenta.sk

Chcem sa podeliť

Facebook
Twitter
LinkedIn