Slováci majú na bežných účtoch desiatky miliárd eur. Takto uložené peniaze postupne strácajú svoju hodnotu. Ako ochrániť svoje úspory pred znehodnotením a aké investičné možnosti sú najvýhodnejšie pre konzervatívnych investorov? Na tieto otázky odpovedal Slavomír Frešo, analytik investičnej skupiny Proxenta v relácii Biznis na TA3.
Inflácia je kľúčový faktor, ktorý ovplyvňuje kúpnu silu finančných prostriedkov. V poslednom desaťročí sa inflácia na Slovensku a v eurozóne vyvíjala s občasnými výkyvmi, ktoré mali významný dopad na hodnotu úspor.
50 miliárd eur – približne toľko majú Slováci na bežných účtoch. Pri nulovom úročení a inflácii 5,4% to znamená ročnú stratu hodnoty až 2,5 miliardy eur. Investovanie je kľúčové na ochranu kapitálu, pričom najvyhľadávanejšie sú investíciedo nehnuteľností a dlhopisov. Dôležitá je aj diverzifikácia portfólia, aby sa minimalizovalo riziko straty. nSlováci majú tendenciu byť skôr konzervatívni investori, ale je potrebné prispôsobiť investičnú stratégiu individuálnym potrebám a cieľom.
„V oblasti investovania na Slovensku dominuje realitný development, čiže investície do nehnuteľností, ktoré zahŕňajú nielen nákup bytov, ale aj podiely v developerských projektoch. Takéto investície ponúkajú stabilný výnos a sú menej rizikové. Ideálne je však prispôsobiť investičné rozhodnutia individuálnemu portfóliu každého investora a rozložiť riziko. Ak niekto už vlastní dlhopisy, mal by uvažovať o akciách alebo iných investíciách na rozšírenie portfólia,“ uvádza v relácii Frešo.
V relácii Biznis sa tiež dozviete:
– Prečo je pri investovaní dôležité rozložiť investičné portfólio a ako diverzifikácia pomáha chrániť majetok.
– Aké výhody prináša geografická diverzifikácia, teda rozdelenie investícií do rôznych krajín.
– Aký bol rok 2024 z hľadiska investovania, čo boli najväčšie výzvy pre investorov?
– Na čo sa investori môžu pripraviť v roku 2025, vrátane možných trendov a prognóz.